.FILE 2G 3G 4G 5G

Nätverkande på Goto 10 i Linköping

Cyberly - Öppet Nätverksträff

9 okt 2025, 10:00–12:00 | Arrangör: Cyberly


Hur förbereder vi oss för superdatorn?

En av EU:s sju AI fabriker landar nu på Linköpings universitet och ska heta Mimer. Lanseringen påbörjades i våras och arbetet med att etablera resurser för träning, implementering och leverans av avancerade AI-modeller pågår.

Den tillhörande nya superdatorn är utvecklad specifikt för AI-arbete och kan hantera stora mängder träningsdata. Dessutom erbjuder den säker hantering av känsliga data och molnbaserade åtkomstmodeller för maximal användarvänlighet.

Vad kommer detta att innebära för oss i Östergötland och hur förbereder vi våra företag för att ta vara på möjligheterna med bibehållen säkerhet?

Varmt välkommen till ett föredrag samt panelsamtal, följt av gemensamma diskussioner mellan nätverken AI Öst och Cyberly.

Mer om AI Noden

Program

  • 09:30 - Check-in & Fika
  • 10:00 - Föreläsning, Erik Lindahl
  • 10:50 - Paneldiskussion, modererad av Oscar Spaak, AI Öst.
  • 11:20 - Gruppdiskussioner - hur förbereder vi oss
  • 11:50 - Sammanfattning och avslut

Speakers

Leif Nixon

Cybersäkerhetsexpert Combitech

Erik Lindahl

Director, National Academic Infrastructure of Supercomputing in Sweden Professor of Biophysics, Linköping University

Kontaktperson

Beatrice Magnusson

Project & Community Manager
Cyberly
IoT World
beatrice.magnusson@linkopingsciencepark.se

+46 (0)72-406 97 28

Goto 10 är en arena där individer och organisationer kan dela kunskap, idéer och perspektiv. Detta event speglar arrangörens åsikter och delas inte nödvändigtvis av oss på Goto 10 och Internetstiftelsen. På Goto 10 får idéer och kunskap testas, diskuteras och utvecklas så länge de följer våra riktlinjer.

Fler event i Linköping